Preventivní diskuse v NZDM Otevřé kluby (listopad, prosinec)

V rámci NZDM Otevřené kluby proběhly v klubu Oráč a Romském klubu v listopadu a prosinci (kromě tématu drogy a alkohol) tři další preventivní diskuse.

Na první debatu přišel tiskový mluvčí Městské policie, který představil svou vlastní práci a dále reagoval na otázky od posluchačů. Vzhledem k tomu, že z počátku se nikdo nechtěl ptát, rozvířili diskusi zaměstnanci, kteří se ptali hlavně na sankce za držení drog, špatný přechod pro chodce a jiné. Na tomto podkladě se celá debata tak rozjela, že kluci i holky sázeli své názory jako z rukávů a velmi pohotově argumentovali. Bylo pro nás velice pozitivní a zajímavé slyšet jejich vlastní názory a jsme rádi, že dostali prostor. Došlo i na téma rasismus „bílí versus černí“… Bylo zajímavé slyšet názory a zkušenosti posluchačů s policisty, kteří je mají chránit a oni to vidí dost jinak.

Druhá diskuse probíhala s cílem zaměřit se na výtržnictví, sankce, přestupky apod. Hned zpočátku sklouzla ve velkou debatu nerovnosti „bílých versus černých“, kdy posluchači argumentovali především z vlastních zážitků např. při zájmu o práci, kdy vlastně díky barvě pleti nemají šanci práci získat. Opět velmi zajímavé názory, které chlapci i dívky řešili spolu s přednášejícím.

Třetí diskuse se zaměřovala na extremismus a vysvětlení toho, co to vlastně znamená, jak se pozná (a to nejen zvenčí) skinhead, anarchista atd. Pan Čech z občanského sdružení Theia (který vedl i předchozí diskusi) dokázal toto tématiku „klubákům“ velmi přirozeně a obrazně přiblížit a všichni poslouchali a reagovali s velkým zájmem. Bylo zde vyzdviženo, že by člověk měl přemýšlet nad tím, co dělá a proč to dělá – s jakým cílem a jakými lidmi. Tato tématika byla nám dokreslena velmi poutavými příklady z praxe.

Všechny debaty trvaly kolem hodiny spolu s velkou a horlivou diskusí. Do budoucna určitě zapojíme do běžných klubů takovýchto debat více a i nadále se s „klubáky“ chceme bavit o různých více či méně problémových tématech.

Autor: Veronika Šimečková, Radka Rybáková

TENTO PROJEKT JE SPOLUFINANCOVÁN EVROPSKÝM SOCIÁLNÍM FONDEM A STÁTNÍM ROZPOČTEM ČESKÉ REPUBLIKY.