(Ne)Romové oslavili Mezinárodní den Romů hudbou a soutěžemi

Dodatečná slavnost Mezinárodního dne Romů, kterou spolupořádalo Salesiánské středisko mládeže společně s Městskou charitou České Budějovice, přilákala nejen samotné členy romské komunity, ale i řadu dalších spoluobčanů, kteří se přišli společně s nimi pobavit a seznámit s jejich kulturou a hudbou. Salesianske_stredisko_mladeze_Mezinarodni_den_Romu_028

Dodatečně v sobotu 25. dubna proběhl na zahradě Salesiánského střediska mládeže již tradiční Mezinárodní den Romů. Celosvětově připadá Mezinárodní den Romů na 8. dubna. Je to svátek všech Romů a Sintů na celém světě. V tento den (8. dubna) si mají účastníci oslav každoročně připomenout společný původ, historii, kulturní dědictví a jazyk Romů.

Slavnost spolupořádalo Salesiánské středisko mládeže společně s Městskou charitou České Budějovice, která se stejně jako salesiáni věnuje práci s romskou komunitou. Akce přilákala nejen samotné členy romské komunity, ale i řadu dalších spoluobčanů, kteří se přišli společně s nimi pobavit a seznámit s jejich kulturou a hudbou.

V rámci akce probíhaly aktivity nejen pro děti na několika stanovištích, ale k dispozici byl i dětský koutek pro ty nejmenší. K tanci a poslechu hrály romské kapely a nejen to, publikum roztančili mimo jiné i malí tanečníci, kteří si ve svém volném čase připravili vystoupení ve stylu break dance. Pro ty, kteří mají raději divadlo a kejkle, se představil kejklíř Slávek, a komu nebyla blízká ani divadelní kultura, měl možnost prohlédnout si v kostele výstavu obrazů p. Palyho Paštiky. Ti odvážnější měli možnost vystoupat po 131 schodech ke zvonům kostelní věže. Kromě úžasného výhledu na celé město se jim i naskytla příležitost slanit si za asistence místních horolezců 27 metrů dlouhou kostelní věž. Pro představu, jednalo se o slaňování z 8 patra obytného domu.

Na slavnosti samozřejmě nechybělo ani tradiční opékání buřtů a nemalý dík patří také romským maminkám, které připravily chutné pohoštění. Velké díky patří sponzorům Krajskému úřadu Jihočeského kraje a Ministerstvu kultury České republiky, bez jejichž pomoci by akci nebylo možné uskutečnit. Na závěr stačí snad jen dodat, že akce se vydařila, neb i počasí organizátorům přálo a již nyní doufají, že se všichni zase sejdou příští rok

 

 

Tento projekt je spolufinancován Krajským úřadem Jihočeského kraje.

jihocesky_kraj-logo

 

Tento projekt se uskutečňuje za finanční podpory Ministerstva kultury.

 bar.ces.poz