Velikonoce na Oratoři

Sníh, ve větru se kymácející stromy, šero, zima. Takto vypadalo ráno 1. 4. 2015, typické aprílové počasí. Odbilo poledne a jakoby zázrakem se vše změnilo. Slunce, skoro klidné bezvětří, jaro. Konečně počasí hodící se k Velikonocům, tématická oratoř nechť započne!DSC00178

Ale co, to? Děti, které přišly na Oratoř příliš brzy, udiveně koukají skrze prosklené dveře. Co to mají ti lidé na sobě? Takové divné oblečení… A opravdu, pracovníci, praktikanti i dobrovolníci se pro dnešek oblékli do starodávných venkovských kostýmů a pro děti si připravili speciální velikonoční aktivity. Ty zahrnovaly nejen nejrůznější vyrábění a rukodělné tvoření, typické pro Velikonoce, ale i originální soutěže a hry. Mezi klasickým stolním fotbálkem, ping pongem, kulečníkem a fotbalem se tak objevilo pletení pomlázky, barvení vajíček, ale i Kimova hra a Velikonoční kvíz.

Nezvyklou atrakcí byl tzv. foto-zajíc, vystřihnuté obličeje zajíců byly nahrazeny obličeji dětí. Zajímavostí bylo moderně pojaté vyprávění o marnotratném synu, které děti seznámilo s křesťanským smyslem Velikonoc, s odpuštěním, smířením a trochu i obětováním. Půldruhé hodiny tak uteklo rychleji než lusknutí prstů a děti si navíc odnesly i spoustu výrobků a poučné myšlenky.

Všichni (a to nejen děti) nakonec odcházeli s úsměvem na tváři, přesně tak, jak to k těmto veselým oslavám jara patří.

autor: Adéla Navrátilová

Program „Oratoř“ je spolufinancován Statutárním městem České Budějovice

MagistratCB