Tři tisíce roušek na hraniční přechod!

Salesiánské středisko rozváží roušky po celém Jihočeském kraji. Ondřej Trojek, ředitel Salesiánského střediska mládeže v Českých Budějovicích, odvezl ve čtvrtek 9.4. na hraniční přechod v Dolním Dvořišti balíčky hygienických roušek pro řidiče kamionů, kteří míří do Česka. Celkový počet roušek pro “kamioňáky” tak dosáhl počtu tři tisíce.

 

Začalo to jako poměrně malá akce: Ondřej Trojek v době mimořádného stavu nabídl institucím přepravu zdravotnického materiálu. První zakázkou byl dovoz dětských roušek z Písku pro onkologické oddělení nemocnice v Českých Budějovicích. Na sociálních sítích vyzval nejen dobrovolníky spojené se salesiánským střediskem, ale všechny, kteří by se na občanské  pomoci chtěli podílet, k šití roušek. Ohlas byl nečekaně velký. Prakticky z celého Jihočeského kraje se hlásili občané s podomácku ušitými rouškami a ředitel českobudějovického střediska mládeže tak začal zásobovat další instituce, např. vodní záchrannou službu, hospice či nemocnici ve Vimperku a Strakonicích.

Salesiánské středisko se tak zapojilo do občanské iniciativy Rouškobraní, spojené s Petrou Liškovou. To zajišťuje koordinovaný sběr a distribuci právě hygienických roušek.

 

Největší zakázkou nekonec byly roušky pro řidiče kamionů. Příbuzná jednoho z nich, M. Popelková, Ondřeje Trojka poprosila, zda by se nezaměřil také na “kamioňáky”, jelikož je na ně možná trochu neprávem zapomínáno. Řidiči kamionů totiž nemají možnost si během několikadenní cesty  roušku vyprat a vyžehlit. Pan Trojek tedy opět oslovil veřejnost, tentokrát s konkrétním cílem “roušky pro kamioňáky”. Od dobrovolníků z celého kraje vybral roušky, společně s pracovníky a dobrovolníky Salesiánského střediska je zkompletovali do balíčků s poděkováním, přidali malý dárek v podobě hroznového cukru pro dodání energie, a dokonce lahvičky s dezinfekcí. Ve třech závozech na hraniční přechod Dolní Dvořiště ve spolupráci s Krajským ředitelstvím PČR a Českým červeným křížem, jenž zajistil sterilizaci roušek, dodali na tři tisíce roušek. Pozitivní ohlas řidičů svědčí o úspěšnosti celé akce.