Salesiánské středisko mládeže nabídlo v rámci druhého Graffiti Jam s názvem Way of life své prostory mladým sprejerům. Díky pozitivním malbám „mladých umělců“ chtějí organizátoři znovu graffiti vrátit punc umění nikoliv vandalství, jako tomu ve většině případů je. Graffiti jsou v Salesiánském středisku mládeže umístěny v prostorách využívaných mladými lidmi, a díky tomu je mohou pozitivně ovlivňovat a inspirovat.
Nejeden z obyvatel Českých Budějovic měl jistě možnost setkat se s vandalstvím -seberealizací některých „umělců“ sprejerů. Jejich rádoby umělecké podpisy k velké zlosti místních zdobí mnoho budov, podchodů, vlaků a památek po celém krajském městě. Tyto podpisy (tegi) nemají jistě co dočinění s opravdovým pojetím graffiti, které tak, jak je známe dnes, vzniklo jako druh umění v 70. letech v USA.
Jak nám sdělil nprap. Bc. Milan Bajcura, tiskový mluvčí Krajského ředitelství policie Jihočeského kraje, „Jihočeská policie případy sprejerství vyšetřuje pravidelně v místech, kde se nové „graffiti“ výtvory objeví, jako jsou například pevné budovy, motorová vozidla atd.“ A dodává: „V případě graffiti nerozhoduje výše způsobené škody, ale samotný čin, neboť sprejerství je podle § 228 a § 257b vždy trestným činem (nejedná se o soukromé objekty).“ Podle statistiky Krajského ředitelství policie Jihočeského kraje se sprejerům v jihočeském kraji nejvíce „dařilo“ v roce 2008, tehdy Policie ČR řešila 156 trestních činů sprejerství. Od tohoto roku počet případů rapidně klesl, např. v roce 2012 tomu bylo jen 34 případů a do dnešního dne eviduje Police ČR 13 hlášení spojené se sprejerstvím.
V Českých Budějovicích nemají mladí „umělci“ prostor pro svoji realizaci, aniž by porušovali zákon. Proto se Salesiánské středisko mládeže rozhodlo nabídnout své prostory v interiéru i exteriéru Střediska těmto mladým „umělcům“.
V rámci již druhého Graffiti Jam s názvem Way of life měli možnost se tito mladí umělci věnující se graffiti realizovat a své malby zvěčnit na místech které mladým lidem patří – Salesiánském středisku mládeže. Umělecká díla tak budou moci inspirovat své vrstevníky a pokusit se znovu vrátit graffiti punc umění a nikoliv jen vandalství.
Jednoho z hlavních organizátorů Graffiti Jam, Lukáše Borovku (Richard Čokl 917), který se zabývá graffiti a street artem, jsme požádali o krátký rozhovor.
Čím se zabýváš?
Graffiti sleduji zhruba 4 roky a 2-3 rokem maluji sprejem. Se samotným street artem jsem začal zhruba před rokem.
Co je to street art?
Jedná se o druh umění, který se dělá na ulicích na veřejných místech. Oproti Graffiti není tak surový, používá se více technik, stencil graffiti (šablonové graffiti), tvorba mozaik, video projekce, medií a další. Ale patří sem například i tanec.
Jaký byl záměr akce Way of life?
Záměrem akce bylo podpořit mladé lidi, co si moc nevěří a nic nedělají, aby taky něco zkusili. Spousta mých kamarádů kouří, pije alkohol a pohybuje se v drogách. Myslím, že to je zbytečné a neúčelné. Taky jsem jeden čas vysedával venku, neučil jsem se, dělal jsem bordel, různé problémy atd. Jenže pak mi umřel jeden blízký člověk, který mě podporoval ve všem, i když se mu například graffiti nelíbili. To mi otevřelo oči a zjistil jsem, že to chce mít nějak smysl života a napadlo mě udělat takovéhle akce pro změnu mladých, aby nedopadli jako já.
Jak tuto akci hodnotíš?
Na akci dorazilo zhruba 60 mladých lidí. Vystupovali tu rappeři, breakaři a sprejeři. Z rapperů tu byli nový kámoši Ramon, Kladivo a Toomy. Povedlo se mi sem dostat i lidi taneční skupiny Bud-side, která jezdí na taneční vystoupení, Batly a mají taneční školu. Sprejeři jsme tu byli dva. Já a Robot X 8203 (Jakub Štark), který mě učí graffiti. Akce byla fajn.
Co chystáš dál?
Chci mladé děti dostat z ulice a ukázat, že se můžou něčemu věnovat a zevlovat na lavičkách. Chtěl bych objet všechny kluby v ČR, co se týká graffiti a akce Way of life. Rád bych se podíval do ciziny. Připravuji i nějaké akce venku, různé plagáty, sochy atd. Budu rád, když mě v tom někdo podpoří a bude se to někomu líbit.
Jak v závěru řekl vedoucí klubu Oráč Luděk Beneš: „Akcička se velice dobře vydařila a sprejerům i mladým se velice líbila, proto na příští rok chystáme další ročník.“ Graffiti si mohou mladí lidé v prostorách Otevřených klubů Salesiánského střediska mládeže prohlédnou i v době letních prázdnin, otevřeno je vždy po –čt 15:30 – 17:00 hod.