Návštěva lanového centra Proud na Zadově dne 30. 4. 2011

V sobotu 30. 4. 2011 jsme vyrazili spolu s  11 chlapci od našeho kontaktního centra Maják na Zadov. V první chvíli jsme se báli, že nikdo nedorazí, jelikož na domluveném místě nikdo nebyl. Po chvilce se vyhrnuli chlapci z podloubí a bylo jich opravdu požehnaně. Měli jsme 2 auta, takže to nebyl problém. Přestože se odjíždělo už v 9 hodin ráno, všichni dorazili. Cesta nebyla nějak náročná, akorát chlapci chtěli abychom jeli rychleji a rychleji. Stále jsme slyšeli, jaké jsme bábovky, že neumíme jezdit pořádně rychle.

Po příjezdu na Zadov jsme se trochu motali, než jsme našli Lanové centrum Proud. Nakonec však vše klaplo, udělali jsme pár fotek hned při příjezdu a pak se šlo na věc. Na místě se nás ujal instruktor Kuba, který popsal přesná pravidla, jak se máme chovat a co dělat s karabinami a popruhy tak, aby se nikdo z nás nezranil. Chlapci měli nastražené uši tak, jak jsme ještě nikdy neviděli. Hltali všechno, jak se jen dalo a vše si pak zažili na prvním okruhu, který byl zkušební. Po této části jsme vyrazili na další, těžší okruh, který byl už v korunách stromů. Chlapci se nebáli a šli hned na věc, nahoře to bylo trochu těžší, někteří byli výškou lehce zaskočeni, ale nakonec zdolali trať všichni. Dost foukal vítr, tak bylo zajímavé vnímat naklánějící se stromy. Bylo dobře vidět, jak si chlapci pomáhali a hecovali se, v podstatě si vyzkoušeli své možnosti a hranice, za které mohou jít. Po zdolání této trati je čekal krátký odpočinek, než ji dokončili všichni. Pak měli možnost jít na trať nejtěžší, která je samozřejmě bavila nejvíce. Poslední trať byla opravdu dost náročná, hodně nových a zapeklitých překážek, ale přesto všechno ji chlapci zvládli bravurně.

Jako jeden z hlavních poznatků těchto výletů vnímáme, jak dobře se navazuje bezprostřední  komunikace s chlapci a jak jsou šťastní, že zažijí, co nemohou v jejich stereotypních dnech prožít.

Na zpáteční cestě jsme se stavili ve Vimperku, kde následoval rozchod a čas pro sebe. Chlapci akci hodnotí pozitivně, rádi by jí zopakovali. Výlet se zdařil a my jsme se vrátili domů v 16:00 hod  na Maják.

 

Autor: Veronika Šimečková

 

 

TENTO PROJEKT JE SPOLUFINANCOVÁN EVROPSKÝM SOCIÁLNÍM FONDEM A STÁTNÍM ROZPOČTEM ČESKÉ REPUBLIKY.