HO4ák prověrka, aneb 7. ročník boulderových závodů

Stejně jako každoročně celý závodní maratón odstartoval již ve středu před závody, a to sundáním všech chytů ze stěny, umytím a vyčištěním desek a výběrem chytů pro stavbu závodních cest. Čtvrtečním ránem pak začala stavba semifinálových a finálových boulderů pro všechny kategorie – dohromady přes 30 soutěžních cest a dalších několika variant. Tento maratón končil až v pátek v pozdních hodinách. Přesto bych letos chtěl poděkovat zejména Petrovi, který mi pomáhal celé dva dny se stavbou cest a zejména díky jeho pomoci jsme vše nakonec stíhali ke spokojenosti všech závodníků a dále Janče, která v odpoledních hodinách pomáhala se zakreslováním závodních cest. I díky nim mohly sobotní závody bezproblémově začít. 

Samotný závod začal 16.3.2013  prezentací kategorie Z již v osm hodin ráno. Hlavně díky Salesiánským střediskům mládeže z Prahy a Plzně bylo v této kategorii 20 dětí do 13 let. Díky tomuto počtu byla kategorie rozdělena na dvě: Z1 (do 10 let) a Z2 (11 – 13 let). Kvalifikace proběhla tedy ve dvou kolech po 45 minutách, kdy kategorie Z1 lezla cesty s volnýma nohama a Z2 pak ve „stepu“. Tímto se celý další program lehce posunul, ale v průběhu dne jsme díky dobrovolníkům vše nakonec zvládli. Kategorie Z1 již neměla finále, jelikož si to děvčata Kateřina Josefusová a Jana Čábelová (obě z Prahy) rozdaly společně s kategorií Z2. Kategorie Z2 pak lezla finále na upravených „semifinálovkách“ ostatních kategorií a pořadí bylo takovéto: 1. Martin Fau (Plzeň), 2. Kristián Šmíd (ČB – LC Lanovka), 3. Martin Melíšek (Praha).

Odpolední kvalifikace všech ostatních kategorií, začala ihned po nutné přestavbě stěny, lehce po jedné hodině. Zde změřilo síly letos 18 závodníků a závodnic v kategoriích: „Bábovky“ (holky od 14 let výše), „Pokročilí“ (kluci 14-18let) a „Pamětníci“ (borci od 19 let výše). Zejména v kategorii „Pokročilí“ byla letos účast nižší, protože ve stejný den probíhal závod na stěně v Písku a někteří jeli závodit tam.

„Bábovek“ se účastnilo sedm. Šest kvůli vyrovnaným semifinálovým přelezům postupovalo do finále. O celkové vítězce nakonec muselo rozhodnout historicky první superfinále, které se lezlo až po skončení finále „Pamětníků“ na jedné z jejich cest (mírně upravené). Vyhrála tedy těsně Tereza Pavelcová před Patricií Černou (obě bývalé dobrovolnice Střediska), před třetí Martinou Snášelivou z Plzně.

Kategorii „Pokročilých“ (pouze tři účastníci), jasně vyhrál Ondřej Theiner (dobrovolník Střediska), před Danielem Štiplem (Praha) a Vojtěchem Šilhánkem (Plzeň). V „Pamětnících“ si pak prvenství vybojoval Vláďa Kratochvíl (HO4ák), před Jirkou Krajcarem a Michalem Schinzlem (oba Praha). Celkem v této kategorii závodilo 8 lezců.

Všem závodníkům i účastníkům-divákům moc děkuji za účast a perfektní závodní atmosféru, která panovala v tělocvičně během závodů. Rovněž děkuji všem stavěčům a dalším pomocníkům za pomoc při stavbě a přestavbách závodních cest, prezenci, obsluze baru, čistění a odchytování stěny, fotografům a dalším. Též bych rád poděkoval Jihočeskému Kraji za finanční podporu a firmě AIX za sponzorování novými chyty. Na příští ročník se budu opět velice těšit.

Štěpán Vondrášek
a celý přípravný tým

Tento projekt byl spolufinancován Krajským úřadem Jihočeského kraje

Tento projekt byl spolufinancován firmou AIX