Romové se sešli ke slavení svého dne

Salesianske_stredisko_mladeze_Romsky_den_044Mezinárodní den Romů, svátek všech Romů a Sintů, se slaví na celém světě od roku 1971. Tento svátek, který připadá na 8. dubna, oslavilo s romskou komunitou v Českých Budějovicích Salesiánské středisko mládeže společně s Městskou charitou České Budějovice. Slavit přišlo na 300 účastníků.

V tento den (8. dubna) si mají účastníci oslav každoročně připomenout společný původ, historii, kulturní dědictví a jazyk Romů. 8. duben připomíná datum, kdy se v roce 1971 nedaleko Londýna uskutečnil první kongres Světové romské unie (později Mezinárodní romská unie – International Romani Union). Zde se oficiálně zpečetila mezinárodní spolupráce Romů a romské hnutí dostalo mezinárodní a politicko-společenský rozměr. Konkrétně bylo ujednáno, že Romové budou používat společné označení Rom a oficiálně bylo přijato používání romské hymny (Dželem, dželem lungone dromenca) a romské vlajky. Svátek byl ustaven na 4. sjezdu Mezinárodní romské unie ve Varšavě v roce 1990 a od té doby je uznáván vládami a světovými institucemi. V České republice se Mezinárodní den Romů slaví od roku 2001. (zdroj: http://www.drom.cz)

Salesiánskou zahradou ve Čtyřech Dvorech se v sobotu nesly romské písně a hudba, o kterou se postaralo hned několik romských kapel, které se scházejí v Salesiánském středisku mládeže nebo v Městské charitě. Návštěvníci měli možnost ochutnat jak tradiční romské pokrmy, tak i zhlédnout řadu vystoupení. Vystoupily předškolní děti „Včelka Mája“ ze salesiánského klubíku Mája nebo „Superholky“ či kluci z „Break s.r.o.“

Odvážní mohli využít adrenalinovou atrakci – slanění z věže  kostela sv. Vojtěcha, pro ostatní méně odvážné byla připravena řada her, soutěží a tvořivých dílen.