Nejstarší jihočeské boulderové závody hledejte u Salesiánů

Salesianske_stredisko_mladeze_horolezecke_zavody_119Českobudějovické salesiánské boulderové závody patří svými 11 ročníky mezi ty nejstarší na jihu Čech. I přes krásné počasí, které panovalo o posledním březnovém víkendu, dorazilo k salesiánům na stěnu 36 účastníků. Salesiánská horolezecká soutěž je vyhledávaná nejen zde na jihu, ale pravidelně přijíždějí i závodníci z Plzeňska nebo Prahy.  

Horolezecké – Boulder závody na Čtyráku (HO4ák PROVĚRKA) oficiálně vstoupily posledním březnovým víkendem do nového 11. ročníku. „Boulderové závody se u Salesiánů ve Čtyráku neoficiálně organizovaly již dříve, jednalo se s přestávkami asi tak o 4 ročníky, od roku 2005 se ale jede už nepřetržitě,“ poodhaluje historii hlavní organizátor a motor celých závodů Štěpán Vondrášek.

„Hlavní příprava před samotným závodem začíná již několik dní předem sundáním všech chytů ze stěny, umytím desek a roztříděním chytů podle barev, tvarů, případně jednotlivých sad. K roztřízeným chytům se pak přidají nově zakoupené chyty. Pak už začíná samotná stavba závodních cest, malování cest na předem připravené archy, sundání finálových cest a zapečetění do krabic a označení závodních cest pro nejmladší kategorii. Nakonec pak ještě nákup cen a doladění posledních detailů,“ říká k přípravě horolezeckých závodů Vondrášek.

Samotné závody začaly v sobotu 25. 3. 2017 již v osm hodin ráno prezentací kategorie Z (nejmladších začátečníků).  Velkou skupinu tvořili závodníci ze salesiánských středisek Prahy a Plzně, kteří již tradičně přijíždějí o den dříve, aby se na závodní výkon patřičně připravili a aklimatizovali. Díky velkému zájmu mladších účastníků zahájily v půl deváté své boje na deseti kvalifikačních cestách všechny děti do devíti let včetně a teprve o hodinu a půl později lezli kvalifikaci děti od 10 do 13 let. Z rekordních 22 účastníků postoupili do finále tři nejlepší starší a pět nejlepších mladších dětí. Pořadí bylo následovné:

 

 1. Vojtěch Kouba (Plzeň)
 2. Jan Šik (Plzeň)
 3. Jáchym Jakl (Praha)

Z2: 6-9 let                    

 1. Anna Prokopová (Plzeň)
 2. Štěpán Čihák (Plzeň)
 3. Matěj Papež (Č. Budějovice)

Z1: 10-13 let

Odpolední kvalifikace všech ostatních kategorií začala ihned po nutné přestavbě stěny, lehce po jedné hodině odpoledne. Zde změřilo síly 14 závodníků a závodnic v kategoriích: „Bábovky“ (holky od 14 let výše), „Pokročilí“ (kluci 14-18 let) a „Pamětníci“ (borci od 19 let výše). Všech pět holek a čtyři nejlepší kluci postoupili do finále, stejně jako jediní dva účastníci mladší mužské kategorie.

Salesianske_stredisko_mladeze_horolezecke_zavody_018

 1. Lucka Kohoutová (Plzeň)
 2. Bětka Poláčková (Plzeň)
 3. Terka Dočkalová (Kunžak)
 1. Dan Štipl (Č. B. / Praha)
 2. Ondra Hlinka (Č. Budějovice)
 3. Michal Schinzel (Praha)
 1. Marek Chytrý (Praha)
 2. Matěj Jaroš (Praha)

            P1: 14-18 let

Zájem o horolezecké závody a kroužky jsou dlouhodobě v Českých Budějovicích na vzestupu. Salesiánské středisko mládeže již před lety na tento trend zareagovalo a do své nabídky zájmových kroužků přidala horolezecký kroužek pro děti ve věku 5-8 let pod názvem „Tarzánek“. Tarzánek i další horolezecké kroužky se stále těší v Salesiánském středisku velké oblibě a jsou zcela naplněny,“ potvrzuje Kamila Urbanová, koordinátorka Zájmových kroužků u Salesiánů. Dodává, že „poptávka ze strany rodičů a dětí stále je a neupadá, dokonce i kapacita horolezecké stěny ještě není na svém maximu, bohužel na co narážíme, je personál. Naše kroužky jsou z velké části zajišťovány dobrovolníky, kterým se osobně věnujeme a vzděláváme, přesto jich je stále nedostatek“, přibližuje celou situaci Urbanová. Zájemci z řad horolezců, kteří chtějí své dovednosti předávat druhým, se proto mohou po celý rok hlásit u pana Vondráška nebo paní Urbanové, kteří jsou otevření každému novému vedoucímu nebo asistentovi horolezeckého kroužku.

Závěrem děkujeme všem závodníkům i účastníkům-divákům, kteří vytvořili perfektní závodní atmosféru, která panovala během celých závodů. Rovněž patří poděkování organizačnímu týmu (Peťovi a Lence) za pomoc při stavění cest a organizaci závodů. V neposlední řadě děkujeme za podporu Jihočeskému kraji, který dlouhodobě podporuje tyto sportovní horozávody.

 

jihocesky_kraj-logoTento projekt je spolufinancován Krajským úřadem Jihočeského kraje