Návštěva na Majáku

V současné době na Majáku v rámci Tématických hodin probíráme Svět, kontinenty a jednotlivé státy.  Jako první přišla na řadu Severní a Jižní Amerika. Vzhledem k tomu, že chceme, aby naše programy byly výstižné a účelné,  připravujeme hodiny tak, aby byly pro děti co nejvíce zajímavé a zážitkové. Proto náš odpolední Maják navštívili Indiáni. Jsou to mladí lidé z okolí Českých Budějovic, kteří, jak říkají, dělají indiánštinu proto, aby unikli alespoň na chvíli z tohoto „bláznivého“ světa a v klidu vykouřili dýmku míru na planině v Novohradských horách. Všechny své výrobky (pomůcky), které dětem dovezli, si vyrábějí sami, směňují je nebo kupují na indiánských slavnostech, tzv. Pow Wow (http://powwow.cz/home.html).

Návštěva nás zavedla na starý kontinent Severní Ameriky a představila nám, jak to bylo v dávné historii s Indiány na tomto kontinentu, jak žili a jak s dobou a nátlakem bílého lidu ustupovali.

Děti se zajímaly především o lovecké zbraně, oblečení a typické indiánské rituály. Dokonce se dozvěděly i jak se řekne bílý muž. Zjistily, že spoustu návyků získali severoameričtí Indiáni od bělochů, kteří je učili leckterým nekalým dovednostem.

Workshop byl zajímavý a poučný, Indiáni si získali od dětí potlesk.

Nakonec se domluvila i další možná spolupráce a to na Romský den, který se bude konat 8. 4. 2011 v prostorách SaSM –  DDM ČB.

 

Autor: Veronika Šimečková