Italský světec poprvé navštíví Jižní čechy

Poprvé v historii zavítá socha s ostatky „Otce a Učitele mládeže“ Dona Boska do Českých Budějovic. Věřící a obdivovatelé italského kněze, vychovatele, pedagoga a zvláště pak zakladatele kongregace Salesiánů Dona Boska, svatého Jana Boska, budou mít 12.února 2013 možnost uctít jeho ostatky v kostele sv. Vojtěcha ve Čtyřech Dvorech v Českých Budějovicích.  

Tato socha – sousoší Jana Boska s mládeží a s ostatky tohoto světově uznávaného světce 19 stol. k nám zavítá v rámci  příprav na 200. výročí jeho narození.

16. srpna 2015 uplyne 200 let od narození světce, ke kterému má hodně blízko nejen Salesiánská rodina (salesiáni, dcery Panny Marie Pomocnice, volontarie, salesiáni spolupracovníci, Sdružení Panny Marie Pomocnice…), ale mnoho dalších dobrých lidí, kterým leží na srdci výchova dětí a mladých lidí, jejich víra, dobrý život i budoucnost.

Hlavní představený salesiánů don Pascual Chávez Villanueva přišel s výzvou, že by bylo dobré, abychom se na toto významné jubileum připravili. Zrodila se myšlenka takové celosvětové štafety: celým salesiánským světem (salesiáni jsou ve 130 zemích světa) budou putovat ostatky Dona Boska.

Pro členy Salesiánské rodiny to bude šance oživit svůj vztah k zakladateli díla a vzoru salesiánské životní cesty.

Pro všechny ostatní, kterým leží za srdci mladá generace, je to příležitost svěřit Donu Boskovi, otci a učiteli mládeže, a jeho prostřednictvím Bohu děti a mladé lidi: rodiny, ve kterých vyrůstají, vztahy, které vytvářejí, jejich víru a vzdělání.

Po různých provinciích světa putovala buď velká skleněná urna anebo socha s ostatky světce.

Naši republiku navštíví ve dnech 1.–13. února 2013 socha Dona Boska. Do Českých Budějovic přijede 12. února. Podívejte se na podrobný program.

Socha je bronzová a je navržena a zhotovena italským sochařem Maurem Baldessarim. Měří v základně 82 × 81 cm a je 1,6 m vysoká. Váží 275 kilogramů. Uvnitř sochy je schránka, která uchovává pravé předloktí Dona Boska. Ostatky do naší vlasti připutují z Belgie.  

Je zajímavé, že putování ostatků provází řada zvláštních milostí, které známe z životopisů sv. Jana Boska a které se děly zejména při jeho cestách po Španělsku, Francii či Itálii. Dovolím si citovat alespoň jedno svědectví, které nám 16. dubna 2012 poslala z Konga salesiánská dobrovolnice Iveta Pešatová:

„Celým městem, jakožto městem salesiánským, dalo by se říct, teď hýbá jedna věc. A to urna Dona Boska (s jeho ostatky), která dorazila do Lubumbashi koncem března. Navštěvuje všechna salesiánská centra, k nám dorazí v pátek 13. dubna. Je to taková symbolická „návštěva“ zakladatele obrovského díla, které je v Lubumbashi opravdu neskutečné. Člověk by se mohl pousmát nad tím, že se kvůli urně dělá takového povyku. Tuto návštěvu ale provází spousta milostí. Jedna z novicek mi tady v Kafubu vyprávěla, jak se díky Donu Boskovi uzdravila její maminka. Když byla urna v katedrále, tak se ta žena, která měla obrovské problémy s dýcháním a s chůzí, zeptala hlídačů, jestli se může jen letmo dotknout urny. Ti jí to dovolili. Ta žena řekla: „Done Bosco, dala jsem ti svoji dceru (ta dcera je salesiánkou), ty mě teď za to uzdrav.“ No a stalo se. Hned v okamžiku dotyku. Věřte, nevěřte. Každopádně zázraky se dějí.“

zdroj: ostrava.sdb.cz

Plakát ke ztažení: PDF JPG