Děti si sněhu užily

S koncem jarních prázdnin skončily i tradiční lyžařské kurzy, které každoročně pořádá Salesiánské středisko mládeže na ŠVS Kvilda. Letos se ve třech turnusech vystřídalo 57 dětí z různých pedagogických programů, jako jsou chaloupky (letní tábory), oratoř a zájmové kroužky. I navzdory špatným sněhovým podmínkám, které na šumavské Kvildě a Churáňově vládly, si děti tyto lyžařské kurzy řádně užily.Salesianske stredisko mladeze_hory Chaloupky060

Jednou z předností těchto lyžařských kurzů patří již několik let přítomnost kvalifikovaných a odborných instruktorů. Díky této skutečnosti se každý rok Salesiánskému středisku mládeže podaří naučit lyžovat 5 -10 úplných začátečníků.  „Je úžasné pozorovat houževnatost a nadšenost těchto dětí, které první den stojí poprvé na lyžích a druhý a třetí den už jsou schopny lyžovat s ostatními na velkém svahu,“ říká Jan Horváth, jeden z lyžařských instruktorů.

Program lyžařských kurzů je vždy obohacen o různý doprovodný program: společenské hry, soutěže, stolní tenis, kino, divadlo, zábavný galavečer a další aktivity. „Asi nejvíce se děti vyřádí při večerním pytlování, je to už taková tradice, kdy se jezdí v podvečer na sjezdovce na obřích igelitových pytlích,“ doplňuje výčet doprovodného programu Kamila Urbanová, hlavní vedoucí lyžařského kurzu „Zájmových kroužků“.

Jak už je v Salesiánské tradici zvykem, při různých oslavách a svátcích nemůže chybět ani divadlo. „Letos nám slavnost Jana Boska, zakladatele Salesiánů (31. ledna, pozn. red.) vyšla přímo na lyžák, děti si k této příležitosti připravily krásné divadlo ze života Jana Boska a obohatily jej o své moderní prvky, takže to bylo nejenom poučné, ale i legrační,“ přibližuje atmosféru slavnosti další hlavní vedoucí lyžařského kurzu pro děti z chaloupek – letních táborů Jiří Heller.

Letošní lyžařský kurz pro děti z Oratoře byl pro některé úplnou premiérou. Do salesiánského střediska přichází několik dětí z rodin, které nemají dostatečné finanční prostředky, aby mohly své děti na hory vybavit odpovídajícím zimním oblečením.  V polovině ledna proto Salesiánské středisko mládeže vyhlásilo „sbírku“ – sběr konkrétního oblečení a velikostí. Lidé z Farnosti sv. Vojtěcha a Salesiánského střediska mládeže přinesli spoustu krásného použitého oblečení, které bylo před lyžařským kurzem předáno konkrétním rodinám. „Chtěl bych všem dárcům z celého srdce poděkovat. Není nic krásnějšího než vidět na dětské tváři úsměv a radost, děkuji,“ dodává Jan Horváth, hlavní vedoucí lyžařského kurzu pro děti z Oratoře. Díky štědrosti a velkorysosti těchto dárců mohly některé děti poprvé ve svém životě prožít jarní prázdniny na horách se svými vrstevníky.

fotografie: Lyžařská chaloupka

fotografie: Oratoř na sněhu

fotografie: Lyžařský pobyt na Kvildě (Zájmové kroužky)