První týden chaloupek děti prožily jako víly, indiáni či rytíři nebo se vydaly do Narnie

Salesianske_stredisko_mladeze_vili-srdce02

První prázdninový týden se v sekci Chaloupky konaly hned čtyři pobytové tábory! Jaké byly a co na nich děti prožily se dozvíte v následujících řádcích.

 

Vílí srdce – dívky 2.-3. třída (Kvilda)

  Je to již mnoho let, co se zde víly běžně vyskytovaly. Existovalo celé království víl. Lidé chtěli zneužít jejich moci ve svůj prospěch. Proto kvůli lidské bezohlednosti a chamtivosti se ze světa pomalu vytratily. Každá z víl byla něčím specifická. Měla za úkol ochraňovat místo, ve kterém se vyskytovala. Dle toho je lidé začali rozdělovat například na květinové, vzdušné, lesní nebo vodní. Říká se, že jejich přítomnost poznáte podle ševelení listů, podle vodního víru nebo zčeřené vody na hladině. Víly mají obvykle pozitivní vztah k lidem a snaží se jim pomáhat. Často je i obdarovávají. Nejraději se objevují za svítání nebo za soumraku. Mají rády klid, a proto je dobré být při jejich hledání v tichosti.

     Tak takovýhle dopis čekal na účastnice letní chaloupky Vílí srdce na Kvildě. Až se v sobotu z Kvildy vrátí, určitě nám budou vyprávět o tom, zda se jim podařilo najít osamělá místa, o kterých jim vyprávěli místní rodáci, kde prý víly při měsíčku dodnes tančívají. Zda pomohly víle Olivce najít její ztracený náhrdelník, v němž má ukrytou svou kouzelnou moc nebo zda uspěly ve zkouškách, které si na ně připravila víla Vltavínka. Zatím si ale můžeme prohlédnou fotografie, které nám napoví, jak se dívkám jejich cesta za Vílím srdcem daří.

 

Narnie – po stopách lva Aslana – dívky 4.-5. třída (Tampír)

Děvčata hned první den vstoupila skrze starou skříň do tajemné Země Aslalandu uprostřed Narnie. Tam se svou mocí rozpíná zlá čarodějnice, která vypaluje vesnice, škodí obyvatelům a baží po moci. Slouží jí skřeti, se kterými se děvčata už několikrát potkala. Dokonce jim unesli i jejich vedoucí Majdu. Ale statečné dívky neváhaly ani chvíli a vydaly se na dalekou cestu zachránit Majdu z vodopádu. Zda se jim podaří získat kouzelný ochranný lektvar krále Aslana, přemůžou skřety a porazí zlou královnu a zachrání tak celou Narnii? To si od nich budeme muset nechat vyprávět až se v pondělí vrátí domů.

 

Rytíři Araulenu  –  chlapci 4.-5. třída (Ovčín)

Na Ovčíně se kluci učí být rytíři. Prochází nejenom fyzickým výcvikem, ale také se učí zacházet s mečem, vyrábí si štíty a skládají básně pro dvorní dámy krále Martina. Jednu takovou mi přednášeli cestou za získáním cenné výzbroje: „ Když vidím modř tvých očí, hlava se mi točí. Když se dívám na nebe, myslím jenom na tebe.“ Řekla bych, že jim to docela dobře jde. Za jednotlivé táborové etapy získávají pomyslný materiál na stavbu mlýnů, pecí, strážních věží a skladů. Mají za sebou noční návštěvu nohsledů hanebného barona Baltazara, kteří se od nich snažili získat informace právě o králi Martinovi a o jeho tajné skrýši. A před sebou pouť k vypátrání a přemožení právě Baltazarových vojsk. Přejeme jim hodně štěstí, odvahy a chrabrosti. A snad také i to, aby si nějaké ty rytířské ctnosti odvezli v neděli s sebou domů.

 

Šiba Big – Želené srdce – smíšenka předškoláci + 1. třída (Pořešínec)

Dnes se z Pořešínce vrátili malí indiáni. Unavení, ale spokojení z prožitého týdne plného dobrodružství. Jezdili na koních – cvičně, na vlastnoručně vyrobených, ale i na těch opravdických, zdobili své wigvamy a své indiánské oděvy. Běhali a čelili nebezpečným kovbojům, kteří se v jejich zemi rozpínali se svou železnicí a zažili si s nimi nejednu potíž. Třeba když je kovbojové přepadli a všechny i s jejich vedoucím Jirkou zavřeli do koupelny, odkud je vysvobodila dobrosrdečná indiánská squaw. Nakonec se jim ale podařilo zlotřilé kovboje ze své země vyhnat a ubránit tak prérii před železným ořem. Alespoň na čas!

 

Výše uvedené chaloupky navštívila a do reportáží zapsala Petra Šustková, koordinátorka sekce Chaloupky.