Horolezecké závody 2019

 

Salesianske_stredisko_horozavody10

„Šťastný“ třináctý ročník horolezeckých závodů na Čtyráku se konal v sobotu 9. března. Závody jsme začali chystat již v úterý večer. Jako každý rok, je třeba sundat všechny chyty, umýt stěnu a přeskládat veškeré struktury tak, aby byly závody jiné a nové. Od středy pak začalo samotné stavění závodních cest. Stěna se pomalu, ale přesto plnila, a my tušili, že se závody opět povedou. Navíc to vypadalo, že se chystá i rekord v počtu účastníků. Proto jsme pořádně vyladili i dětské cesty, včetně finálových. Jediné, co se při přípravách nepodařilo, bylo přestěhovat velké žíněnky z Komunitního Centra. Cesty jsme tedy v průběhu upravovali tak, aby nehrozily žádné velké pády.

V sobotu hned od rána se začalo Středisko plnit mladými závodníky. Nakonec se jich sešlo 26 a stejně jako většinu posledních let, jsme kategorie dělili na děti do 10 let a 10 – 13 let. Letos jsme ale museli prvně rozdělit obě kategorie i na dvě semifinálové skupiny, lezoucí odděleně. Měl jsem strach, abychom celé závody díky tomuto zpoždění stihli odzávodit do sedmi hodin, ale bezpečnost dětí byla přednější.

Každá skupina tedy lezla 45 minut a následně měly obě skupiny ještě finále. Nakonec každý, kdo zůstal až do vyhlášení, dostal nejen diplom ale i nějakou cenu.

Po kategoriích dětí následovala přestavba stěny na semifinále ostatních kategorií, jejichž účastníci mezi tím přijížděli. I zde to vypadalo na hojnou účast, ale na dvě skupiny jsme to nakonec z důvodu časové tísně nerozdělovali a všichni účastníci měli 2 hodiny na semifinále společně. Též jsme prvně přistoupili ke sloučení kategorie P1 a P2 a lezlo se tedy pouze ve dvou kategoriích 14 let a výše: ženy a muži. Přijelo 10 mužů a 17 žen, takže celkový počet účastníků se vyšplhal k úctyhodnému počtu 53 a společně s diváky a rodiči se tak závodů zúčastnilo cca 90 – 100 lidí.

Po kvalifikaci postupovalo nejlepších 5 žen a 5 mužů do finále, které mezi ženami ovládly: 1. Lucka Kohoutová (Plzeň), 2. Kačka Josefusová (Praha), 3. Bětka Poláčková (Plzeň) a mezi muži: 1. Ondra Hlinka (ČB), 2. Sebi Mašek (ČB), 3. Daniel Štipl (Praha/ČB).

Závody skončily v půl osmé večer, takže se vše nakonec stihlo, i když vyhlášení žen jsme posouvali před finále mužů, protože „Plzeň“ již odjížděla.

Vše proběhlo úspěšně, na závodní cesty i celý průběh jsme slyšeli samou chválu, proto již teď mohu napsat, že příští ročník se bude opět konat.

Závěrem díky dobrovolníkovi Petru Huťkovi, který se mnou už osmým rokem závody stavěl.

 

Štěpán Vondrášek