Don Bosko dal o sobě opět vědět

Úterý 12. února 2013 se zapíše do kroniky Salesiánského díla v Českých Budějovicích velkým a tučným písmem. V ten den poprvé v historii navštívil toto místo italský světec, zakladatel kongregace Salesiánů Dona Boska, pedagog a vychovatel Jan Bosko.

Jeho přítomnost (viz. program) v podobě jeho ostatků, vřetenní kosti ukryté v jádru téměř 275 kg vážícího bronzového sousoší, přitáhlo k salesiánům na „Čtyrák“ velké množství lidí.

Zatímco dopoledne patřilo více jak 100 žákům českobudějovických škol, pro které byl připravený kombinovaný program se závěrečným uctěním ostatků Jana Boska, odpoledne už patřilo plně dětem i rodičům.

Při odpolední bohoslužbě „Don Bosko dětem“, kterou vedl P. Tomáš Rádl, zahráli vysokoškolští studenti přítomným dětem a rodičům divadlo o Donu Boskovi ve 21. století. Divadlo bylo nejen poučné, ale i vtipné a zábavné. Celou bohoslužbu doprovodila romská hudební skupina pod vedením salesiána P. Pavla Kuchaře. V jejím závěru měli přítomní možnost přijmout z rukou kněze osobní požehnání na cestu svým životem.

Zatímco poslední tóny romské hudby v kostele doznívaly, za zdí kostela v tělocvičně Střediska se připravoval další program „Zábavná akademie“. Tentokráte byl určen převážně dětem a rodičům ze zájmových kroužků. Kromě divadla p. Kyselky, které nenechalo ani jednu bránici v klidu, měli přítomní možnost shlédnout v premiéře i krátké filmové grotesky účastníků „Filmařského kroužku“.

Po celé odpoledne proudilo k velkému překvapení organizátorů velké množství poutníků a ctitelů Dona Boska k uctění jeho ostatků. Stejně jako v jiných městech ČR, kam Don Bosko přicestoval a naplnil kostely, bylo tomu tak i v Českých Budějovicích. Před začátkem slavnostní mše zazněly v doprovodu zpěvů chrámového sboru úryvky (ze života) z pamětí Oratoře, které napsal sám Jan Bosko.

Slavnostní mši svatou vedl biskup Mons. Jiří Paďour a provinciál Salesiánů Dona Boska P. Petr Vaculík. Ten ve své promluvě zdůraznil důležitost vnímání odkazu a příkladu Dona Boska v salesiánských dílech.

„Když se podíváte na tuto sochu (pozn. bronzové sousoší Dona Boska), tak se zdá jako „obyčejná“ socha, ovšem ostatky, které nevidíme, ale víme, že jsou uloženy uvnitř, z této sochy dělají něco více. Tak tomu má být i u salesiánských domů, které v sobě skrývají onoho salesiánského „ducha“, a tím jsou něčím více než obyčejné domy“, řekl v promluvě Petr Vaculík.

Celá slavnostní mše, doplněná rytmickou hudbou místní vysokoškolské scholy, byla důstojným vyvrcholením těchto oslav.

Jak už je u salesiánů dobrým zvykem, nechybělo závěrečné agapé s možností se setkat a popovídat s přáteli. K příjemné rodinné atmosféře přispěl catering manželů Bíchových, Don Boskův punč a salesiány podávané pečené kaštany.

Všem, kteří se na připravovaných oslavách podíleli, z celého srdce děkujeme a věříme, že Don Bosko odjel jen „na oko“ a že jeho duch zůstává nadále i zde v Českých Budějovicích.