Dobrovolníci střediska se vydali do Šumperka načerpat nové nápady

CVVZ. Podivná zkratka, co asi znamená? Přece Celostátní vzájemná výměna zkušeností! Že jste o tom nikdy neslyšeli? Nevadí, seznámíme vás. Tato akce se koná každý rok a je určena všem, kteří se dennodenně či jen sezónně věnují práci s dětmi a mládeží. Každý podzim se pak sejdou (vždy na jiném místě), aby se navzájem podělili o své zkušenosti. Ale nejen to. Tito lidé na CVVZ jezdí také načerpat energii, inspiraci, motivaci; zažít něco neobyčejného, výjimečného, záživného; potkat staré, nové i staronové tváře; sdílet se i rozcházet se v názorech i zkušenostech; ale také vypít hektolitry kvalitní kávy a čaje, naspat minimum hodin, ujít bezpočet kilometrů z programu do programu na jídlo, a zpět; a celkově zase o kousek osobnostně vyrůst.

To zní dobře, ne? A tak se pár nadšenců z řad dobrovolníků našeho střediska rozhodli využít nabídky strávit několik dní na druhé straně republiky, v Šumperku, a potkat neznámé lidi, vyzkoušet si neznámé věci a zahrát si neznámé hry. Tři dny, od 16.-18. listopadu, bylo možné naplnit různorodým programem dle vlastního výběru: od ranního cvičení tai-chi, přes vyrábění šperků a dekorací všemožnými i nemožnými technikami, přes šermování, lasování a střílení z luku, po  cestovatelské přednášky, psychologické diskuze, lekce zábavné pedagogiky, důvěrové hry, vzdělávání v oblasti financí, vyprávění či psaní příběhů, a to je pouze část z celkové nabídky. Letošní ročník navíc obohatila možnost prohlédnout si známou ruční papírnu Velké Losiny, projít se po stopách upalování čarodějnic nebo si vyzkoušet únikovou hru. Nedalo se prostě stihnout všechno, zvláště když tu stále a pořád byly k vypůjčení nové i staré deskové hry i s osobním vysvětlením pravidel. Zima nikoho neodradila a když v sobotu vysvitlo slunce, víkend prostě neměl chybu.

Výchova soběstačných, vzdělaných a schopných lidí, kteří se mohou z dětí, jimž se věnujeme, stát, je poslaní, které nelze plnit bez spolupráce se zkušenějšími pracovníky a nestálému učení se. A právě tato každoroční akce nabízí prostor pro setkávání těch zkušenějších s méně zkušenými a prostor pro předávání dobré praxe. Tak zase za rok!