Setkání chaloupkových animátorů ve znamení teambuildingu a vzdělávání

SAMSUNG CSC

99. Právě tolik dní zbývalo v pátek 24. března do 1. července.  Nepodstatná informace? Jak pro koho. 1. července totiž začínají letní prázdniny a s tím souvisejí i naše letní tábory – chaloupky. Co to znamená? Každý se v tom najde. Děti se těší a netrpělivě čekají, co je čeká. Rodiče shánějí pláštěnky a batůžky. A my, vedoucí, plánujeme, spekulujeme, vymýšlíme, připravujeme. A stále to děláme rádi a s chutí!

A právě o víkendu od 24. do 26. března jsme si mohli užít tradiční setkání chaloupkových animátorů spojené se školením na Štěkni. Pokud se vám nezdá spojení „užít“ a „školení“, evidentně jste neměli štěstí na školitele, firmu či formu. My jsme totiž dokázali spojit příjemné s užitečným a za pouhých 44 hodin jsme si zopakovali jak první pomoc, použití lékárničky, oficiální zápisy do deníku, tak i bezpečnostní pravidla a vedení účetnictví i celého tábora.

Perličkou našeho školení byla návštěva lektora Petra Kubaly, který se věnuje týmové spolupráci a předává lidem své zkušenosti a znalosti s prací v týmu i ve skupině. Jako vysvětlení lidem, kteří na tento článek narazili náhodou, v chaloupkové sekci se pohybuje na 80 dobrovolníků, vedoucích, animátorů i kuchařů, kteří svůj nejen letní volný čas věnují dětem a dětským táborům. Nejen kvalitní, pestrý a zábavný program, ale také spolupráce v týmu, dynamika skupiny, pozorování a analyzování programu, dětí i sebe sama je důležitou součástí příprav chaloupek. A pokud člověk zná svůj tým, hned se mu řeší problémy jinak a lépe.  Petr Kubala nám např. pomohl rozluštit, jaká je naše role v týmu a zda si uvědomujeme své kvality i slabé stránky.

Za zmínku také stojí sobotní podvečerní program, který byl nazván Quo vadis, chaloupky. Všichni účastníci zde měli možnost setkat se se staršími kolegy chaloupkáři, kteří jezdívali na chaloupky dříve a mají stále vřelý vztah k tomuto dílu. Všech šest našich hostů přihodilo v diskuzi svou troškou do mlýna a jejich rad, názorů, inspirací a doporučení si moc vážíme. Vždyť kdo jiný by měl být svým příkladem vzorem pro mladé začínající vedoucí než právě ti zkušení a zralí.

Ovšemže jsme ale celý víkend neproseděli na přednáškách. Počasí nám přálo, a protože zahrada kláštera na Štěkni je rozlehlá a krásná, mohli jsme ji využít k odpoledním teambuildingovým hrám, jež stmelily týmy jednotlivých chaloupek, a díky nimž vedoucí navzájem poznali, v čem vynikají a co ještě by měli zlepšit.

Řekne se „školení na Štěkni“, spousta lidí se lekne – to bude nuda, to bude dlouhý, ještě navíc ve studeném klášteře. Nejde však jen o „nalejvárnu“ informací, jde o společenství vedoucích –  někteří se znají léta, někteří přišli do týmu nově, někteří jedou poprvé s nějakou funkcí, někteří ještě nikdy nebyli na táboře křesťanském. Společné sdílení víry, radosti, léta, napětí, volna – to vše je třeba umět si užít a vykřesat z toho co nejvíc. Jednoduché to není, ale my už jsme profíci. A ty další to naučíme :-)

A tak přeji chaloupkám tolik pozitivní energie, kolik jsem cítila ze všech nadšených mladých vedoucích, jež se na Štěkni o víkendu pohybovali. Nechť mají chaloupky budoucnost a školení na Štěkni není jen o školení, ale i o lidech…

Za organizátorský tým

Adéla Navrátilová